Hakola Friends: Hanna, Joonas ja lapset

HAKOLA FRIENDS

Hanna, Joonas ja lapset

Hanna asuu 143 neliön asunnossa yhdessä miehensä ja lastensa kanssa. Asunto sijaitsee Kampin kaupunginosassa, Helsingissä. Perhe on asunut asunnossa toukokuusta 2019 saakka.

Hakola Friends: Bobo Classic -sohva Hanna G kotona

Hei, kuka olet?

Olen Hanna, kolmen nälkäisen pojan äiti ja yhden juoksevan miehen vaimo. Olen kokki ja ruokavaikuttaja.

Kerro lisää kodistanne.

Tässä asunnossa yhdistyvät työhuone ja koti. On ihanaa kun ei tarvitse roudata tavaraa kotoa työhuoneelle ja takaisin, ja nyt on myös tarpeeksi valoa, jotta pystyn tekemään ongelmitta töitäni. Tässä asunnossa on vaikeaa olla viihtymättä.

Hakola Friends: Hanna G kotona

Mistä tunnet Hakolan?

Hakolan luova johtaja Annaleena laittoi pari vuotta sitten minulle viestin ja ehdotti tapaamista. Näimme Hakolan silloisella showroomilla ja joimme mimosaa. Meillä klikkasi heti todella hyvin ja meistä onkin tullut sen jälkeen läheisiä ystäviä.

Arvostan erittäin paljon Hakolan tarinaa, mutta tarinakaan ei yksinään riittäisi jos tuotteet eivät olisi näin laadukkaita. Mielestäni vilpittömyys näkyy Hakolassa ja palvelu on huikeaa. Hakola on kuin sertifikaatti: kun näen nimen, tiedän saavani laatua.

Hakola Friends: Bobo Classic -sohva ja Woody-pöytä Hanna G kotona

Mitä Hakolan tuotteita teiltä löytyy?

Mitä täältä ei löytyisi, kotimme on todellinen Hakola Home!

Meillä on Day-tuoli, Moon-rahi, Pinna-tuoleja, Lazy-sohva nahkaisena, Edit-hylly, Woody-pöytä, Riippu-hylly ja nyt uusimpana Bobo-sohva.

Day-tuolista en koskaan luopuisi, se on vaan niin mukava. Aivan ykkösjuttu. Tuoli on ulkonäöltään siro, mutta siinä on myös ison löhötuolin ominaisuudet.

Nahkainen Lazy on ollut meillä jo pari vuotta käytössä. Se oli aiemmassa asunnossamme sijoiteltuna keittiöön ja koimme sen erittäin helppohoitoiseksi. Se on ihana.

260 senttinen Woody-pöytä on massiivinen, mutta tähän uuteen, avaraan tilaan se on täydellinen. Elämän jäljet eivät haittaa minua, ne kuuluvat asiaan. Puista pöytää voi myös tarvittaessa hioa, mutta minusta tuntuu, ettei pintaan edes jää jälkiä, vaikka pojat hakkaavatkin sitä haarukoilla. Woody on sekä työpöytäni että ruokapöytäni. Kävimme viime keväänä katsomassa kolmea asuntoa ennen kun löysimme tämän, mutta koska Woody ei olisi mahtunut niihin, ne unohdettiin. Woodyn oli mahduttava.

Bobo-sohvan istuintyynyn jousitus on saanut aikaan paljon wow-fiiliksiä kaikilta, jotka ovat sohvalle istuneet. Se tuo ehkä myös jotain nostalgisia tuntemuksia pintaan. Sohva toimii myös upeasti varasänkynä, kun ottaa selkätyynyn pois.

Hakola Friends: Hanna G kotona
Hakola Friends: Day Classic -nojatuoli ja Woody-pöytä

Mikä on lempituotteesi?

Day-tuoli ja Woody-pöytä. Jos otan rennosti, se on Day, mutta jos syön tai teen töitä, se on Woody.

Miten kuvailisit sisustustyyliäsi?

Funktionaalisuus on kaikista tärkein juttu. Kaiken täytyy toimia ja tavaraa pitää olla melko vähän. Olen allerginen liialle tavaramäärälle. Arvostan myös kestävyyttä ja tarkoituksenmukaisuutta.

Minulle kaikissa hankinnoissa jälleenmyyntiarvo on erittäin tärkeä asia. Tarpeet muuttuvat, mutta on hienoa kun tarpeettomiksi jääneet tuotteet saa kuitenkin myytyä helposti eteenpäin.

Lempipaikka kotonasi?

Kyllä se on keittiö, mutta illan tullen rentoudun sohvalla.

HAKOLAN TUOTTEITA:

2.800,003.100,00

LUE SEURAAVAKSI:

Hakola Friends: Anna, Joel ja lapset

Kirjailijat Anna ja Joe asuvat lastensa ja koiransa kanssa Helsingin Ullanlinnassa 116 neliöisessä kerrostaloasunnossa, joka on rakennettu 1900-luvun alkupuolella. Kodin kutsuva tunnelma syntyy lapsuudenkodin vanhoista esineistä ja vintage-löydöistä, pohjoismaisesta muotoilusta sekä ikkunoista avautuvista vehreistä maisemista. Olohuoneen keskipisteenä toimii Hakolan Lazy-vuodesohva, jolla koko perhe viihtyy yhdessä loikoillen.

Lue lisää
Hakola Friends: Lela

Sisustussuunnittelija ja stailisti Lela Louhio asuu perheensä kanssa 150-neliöisessä 1980-luvun paritalossa Puistolan vehreällä pientaloalueella Helsingissä. Sisustusalan ammattilaisen koti on rento, mutta harkittu yhdistelmä upeita vintage-löytöjä sekä modernia muotoilua.

Lue lisää
Hakola Friends: Mira

Mira Paloneva elää perheensä kanssa värien keskellä, 1900-luvun alkupuolella rakennetussa, lähes 90-neliöisessä kerrostaloasunnossa Turun keskustassa. Rohkeiden ja yllättävien väriyhdistelmien sekä taiteen täyttämän kodin valaisee Cocktail Maxi ensimmäisestä keräilyerästä.

Lue lisää