Hakola Friends: Miisa ja Tomas

HAKOLA FRIENDS

Miisa ja Tomas

Somevaikuttajina tunnetut Miisa ja Tomas asuvat 73-neliöisessä kolmiossa Helsingissä. Pariskunta on asunut valoisassa asunnossa pian kahden vuoden ajan. Olohuoneessa on miltei lattiasta kattoon yltävät ikkunat ja tunnelma on hyvin kodikas.

Hakola Friends: Bobo Wool -nojatuoli luonnonvalkoisella Moss-kankaalla ja Cosy Pocket Wool -sohva sahramin värisellä Hallingdal-kankaalla Miisan ja Tomasin kotona

Mikä on suhteenne Hakolaan?

Miisa: Löysin Hakolan kun muutin pois kotoa ja sisustus alkoi kiinnostaa enemmän, mutta silloin asuin pienessä yksiössä, joten jouduin tyytymään haaveiluun. Kun muutin Tampereelta Helsinkiin ja muutimme Tomaksen kanssa yhdessä tähän asuntoon, meistä kummallakaan ei ollut entuudestaan juurikaan huonekaluja, joten sohvan hankinta tuli ajankohtaiseksi. Siinä kohtaa meille molemmille oli hyvin selvää, että valitsemme Hakolan.

Tomas: Edellinen asuntoni sijaitsi Hakolan myymälän lähellä, joten kuljimme siitä usein ohi ja näimme ikkunasta keltaisen Cosy Pocket -sohvan. Miisa rakastaa keltaista, joten sohva jäi heti mieleen.

Miisa: Ikkunashoppailimme jonkin aikaa ja sitten minulle avautuikin mahdollisuus yhteistyöhön Hakolan kanssa, jonka myötä yhteinen matkamme keltaisen Cosy Pocketin kanssa alkoi.

Hakola Friends: Bobo Wool -nojatuoli luonnonvalkoisella Moss-kankaalla ja Cosy Pocket Wool -sohva sahramin värisellä Hallingdal-kankaalla Miisan ja Tomasin kotona

Mitä Hakolan huonekaluja kodistanne löytyy?

Miisa: Olohuoneesta löytyy sahramin värinen Cosy Pocket Hallingdal -sohva sekä luonnonvalkoinen Bobo Boucle -nojatuoli. Sohva on ollut meillä nyt parin vuoden ajan ja se on edelleen kuin uusi. Olemme olleet sohvaan super tyytyväisiä. Se on kotimme päätähti. Aina kun meille tulee ystäviä kylään, kaikki ihastelevat sitä.

Bobo-nojatuolin sain valmistujaislahjaksi sukulaisiltani, olin esittänyt heille etukäteen spesifin toiveen.Lisäksi työhuoneestamme löytyy vaaleanharmaa Day-nojatuoli sekä –rahi.

Tomas: Emme ole osanneet tai edes halunneet varoa esimerkiksi iltapalan syömistä sohvalla. Mielestäni huonekalut ovat tehty ensisijaisesti elämistä varten. Olemme kuitenkin onnistuneet välttymään suuremmilta vahingoilta, emmekä ole kertaakaan kahden vuoden aikana joutuneet viemään päällisiä pesulaan. Lisäksi sekä Cosy Pocket -sohva että Bobo-nojatuoli ovat sellaisia, että niihin on todella mukava lösähtää. Molemmista huokuu kodikkuus.

Miisa: Käperryn usein Bobon syleilyyn muistikirjani kanssa silloin kun suunnittelen uusia ideoita. Bobo on hyvä paikka luoville ajatuksille.

Hakola Friends: Miisan ja Tomasin kotona

Miten kuvailisitte kotinne sisustusta?

Tomas: Kotimme sisustus on yhdistelmä meidän molempien mieltymyksiä. Esimerkiksi taulut ovat minun valitsemiani, kun taas valaisimet ovat Miisan. Isommat hankinnat, kuten sohva ja tv-taso ovat olleet yhteisiä päätöksiä ja niissä yhdistyy molempien mieltymykset.

Miisa: Mielestäni persoonamme ja elämäntyylimme näkyvät sisustuksessamme todella hyvin. Kitarat halusimme osaksi sisustusta, sillä Tomas on musikaalinen. Minulle värikkyys on tärkeää, joten halusimme tuoda myös sen vahvasti esiin. Sisustuksen tulee olla piristävää ja inspiroivaa. Sisustuksemme näkyy myös paljon somesisällöissämme, joten koemme, että kotimme täytyy näyttää oikeasti meiltä.

Hankinnoissamme suosimme suomalaista designia ja teemme ostopäätökset aina mahdollisimman kestävästi. Haluamme, että hankkimamme huonekalut pysyvät mukanamme vuosien ajan, kodista toiseen.

Hakola Friends: Miisan ja Tomasin kotona
Hakola Friends: Bobo Wool -nojatuoli luonnonvalkoisella Moss-kankaalla ja Cosy Pocket Wool -sohva sahramin värisellä Hallingdal-kankaalla Miisan ja Tomasin kotona

Mikä on kotinne lempipaikka ja miksi?

Tomas: Vietämme paljon aikaa olohuoneessa ja sinne kokoonnutaan myös ystävien kanssa. Teemme molemmat kotoa käsin töitä, mutta olemme pyrkineet siihen, etteivät työt tulisi liikaa olohuoneeseen. Olohuone on lähtökohtaisesti pyhitetty vapaa-ajalle.

Olemme toisinaan harkinneet uuteen asuntoon muuttamista, ja sitä myötä miettineet minkälaisen keittiön tai työhuoneen haluaisimme, mutta aina kun puhumme olohuoneesta, toteamme, ettemme muuttaisi mitään. Olohuoneemme tuntuu oikealta, juuri meidän näköiseltä.

Miisa: Sohvan nurkkaan käpertyminen viltin alle kääriytyneenä on aivan parasta.

Hakola Friends: Bobo Wool -nojatuoli luonnonvalkoisella Moss-kankaalla ja Cosy Pocket Wool -sohva sahramin värisellä Hallingdal-kankaalla Miisan ja Tomasin kotona

HAKOLAN TUOTTEITA:

Ale!
Alkuperäinen hinta oli: €3.390,00.Nykyinen hinta on: €3.051,00.

LUE SEURAAVAKSI:

Hakola Friends: Oskari

Oskari Nivala asuu puolisonsa kanssa 55-neliöisessä 1913-luvulla rakennetussa, vastaremontoidussa asunnossa Sörnäisissä. Kauniin kodin maadoittava tunnelma syntyy oivaltavista väriyhdistelmistä, kalusteiden ajallisesta kerroksellisuudesta sekä kiinnostavista taidelöydöistä. Olohuoneen katseenvangitsijana on Hakolan mustavalkoraidallinen Filippa-vuodetuoli, joka tuo rytmiä maanläheiseen sävymaailmaan.

Lue lisää
Hakola Friends: Maru ja Maikki

Sisustussuunnittelijat ja ystävykset Maru Hautala ja Maikki Hevari jakavat yhteisen toimiston ja showroomin Jyväskylän keskustassa. Toimistotila sai uuden ilmeen kun suunnittelijat remontoivat sen näköisekseen skandinaavisen linjakkaita sekä leikkisän värikkäitä elementtejä yhdistelemällä. Kokonaisuuden kruunaavat Hakolan herkulliset uutuudet Puzzle-sohva ja Button-nojatuoli sekä Mama-tuolit energisen vihreässä sävyssä.

Lue lisää
Hakola Friends: Anna, Joel ja lapset

Kirjailijat Anna ja Joe asuvat lastensa ja koiransa kanssa Helsingin Ullanlinnassa 116 neliöisessä kerrostaloasunnossa, joka on rakennettu 1900-luvun alkupuolella. Kodin kutsuva tunnelma syntyy lapsuudenkodin vanhoista esineistä ja vintage-löydöistä, pohjoismaisesta muotoilusta sekä ikkunoista avautuvista vehreistä maisemista. Olohuoneen keskipisteenä toimii Hakolan Lazy-vuodesohva, jolla koko perhe viihtyy yhdessä loikoillen.

Lue lisää